Scientific Program Cluster Details

Program -> Parallel Sessions -> Cluster List -> Detailsall clusters
Search include talks | sessions only


Please login, if you want to personalize your selection of clusters.

Cluster: Special sessions

Monday


10:30 - 12:00, room: MA 041

Chair: Daniel Ralph
Tucker session

 

Thursday


15:15 - 16:45, room: MA 041

Chair: Armin Fügenschuh
Klaus Tschira workshop

Cluster: Approximation & online algorithms

Monday


10:30 - 12:00, room: H 3010

Chair: Sylvia Boyd and David Shmoys
Approximation in routing and others

13:15 - 14:45, room: H 3010

Chair: Sanjoy Baruah
Real-time scheduling

15:15 - 16:45, room: H 3010

Chair: Artem Panin
Location and routing problems

 

Tuesday


10:30 - 12:00, room: H 3010

Chair: Chaitanya Swamy
Approximation in algorithmic game theory

13:15 - 14:45, room: H 3010

Chair: Sylvia Boyd and David Shmoys
Travelling salesman problem I

13:15 - 14:45, room: MA 041

Chair: David Phillips
Practical implementations and models using approximation algorithms

15:15 - 16:45, room: H 3010

Chair: Sylvia Boyd and David Shmoys
Travelling salesman problem II

 

Wednesday


10:30 - 12:00, room: H 3010

Chair: Asaf Levin
Scheduling and packing: Approximation with algorithmic game theory in mind

13:15 - 14:45, room: H 3010

Chair: Nicole Megow and Jose Correa
Approximation in routing and scheduling

15:15 - 16:45, room: H 3010

Chair: Maxim Sviridenko
Randomized rounding algorithms in mathematical programming

 

Thursday


10:30 - 12:00, room: H 3010

Chair: Naonori Kakimura
Approximation algorithms

13:15 - 14:45, room: H 3010

Chair: Nicole Megow
Scheduling, packing and covering

15:15 - 16:45, room: H 3010

Chair: Lisa Fleischer
Online algorithms

 

Friday


10:30 - 12:00, room: H 3010

Chair: Ignacio Javier Vargas
Approximation of vehicle routing problems

13:15 - 14:45, room: H 3010

Chair: Chris Potts
Scheduling and online algorithms

15:15 - 16:45, room: H 3010

Chair: Nicole Megow
Routing and shortest paths

Cluster: Combinatorial optimization

Monday


10:30 - 12:00, room: H 3004

Chair: Stephan Held
Combinatorial optimization in chip design I

10:30 - 12:00, room: H 3005

Chair: Lionel Pournin
Triangulations

10:30 - 12:00, room: H 3008

Chair: Vijay V. Vazirani
Rational convex programs and combinatorial algorithms for solving them

10:30 - 12:00, room: H 3012

Chair: Sigrid Knust
Matching

10:30 - 12:00, room: H 3013

Chair: Ralf Borndörfer
Combinatorial optimization in railways I

10:30 - 12:00, room: H 3021

Chair: Nikhil Bansal
Scheduling algorithms I

13:15 - 14:45, room: H 3004

Chair: Ulrich Brenner
Combinatorial optimization in chip design II

13:15 - 14:45, room: H 3005

Chair: Paul Wollan
Structural graph theory and methods

13:15 - 14:45, room: H 3008

Chair: Satoru Fujishige
Discrete structures and algorithms I

13:15 - 14:45, room: H 3012

Chair: George Steiner
Scheduling I

13:15 - 14:45, room: H 3013

Chair: Arie Koster
Recoverable robust combinatorial optimization

13:15 - 14:45, room: H 3021

Chair: Vincenzo Bonifaci
Scheduling algorithms II

15:15 - 16:45, room: H 3004

Chair: Neil Olver
Interactions between optimization and game theory in scheduling

15:15 - 16:45, room: H 3005

Chair: Frédéric Meunier
Exact and approximation algorithms on graphs

15:15 - 16:45, room: H 3008

Chair: Christian Wulff-Nilsen and Glencora Borradaile
Distances in graphs

15:15 - 16:45, room: H 3012

Chair: Alexander Tesch
Scheduling II

15:15 - 16:45, room: H 3013

Chair: Peter Gritzmann
Constrained clustering

15:15 - 16:45, room: H 3021

Chair: Britta Peis
Equilibria and combinatorial structures

 

Tuesday


10:30 - 12:00, room: H 3004

Chair: Stefano Gualandi
Generalizing shortest paths, cycles, and Steiner trees

10:30 - 12:00, room: H 3005

Chair: Jon Lee
Submodularity and covering

10:30 - 12:00, room: H 3008

Chair: Viswanath Nagarajan
LP based approximation algorithms for location and routing

10:30 - 12:00, room: H 3012

Chair: Sandro Bosio
Scheduling III

10:30 - 12:00, room: H 3013

Chair: Winfried Hochstättler
Trees and words

10:30 - 12:00, room: H 3021

Chair: Tim Nieberg
Data structures and algorithms for VLSI routing

13:15 - 14:45, room: H 3004

Chair: Pablo A. Parrilo and Rekha Thomas
Cone factorizations and lifts of convex sets

13:15 - 14:45, room: H 3005

Chair: Konstantinos Georgiou
Lift-and-project methods for combinatorial optimization problems

13:15 - 14:45, room: H 3008

Chair: Antoine Deza and Jesus Antonio De Loera
Combinatorics and geometry of linear optimization I

13:15 - 14:45, room: H 3012

Chair: Stefan Hougardy
Algorithms for transistor-level layout

13:15 - 14:45, room: H 3013

Chair: Gyula Pap
Matching and related problems

13:15 - 14:45, room: H 3021

Chair: Alantha Newman
Sampling, sorting and graph traversal: Algorithms for finding permutations

15:15 - 16:45, room: H 3004

Chair: Samuel Fiorini and Gautier Stauffer
Extended formulations in discrete optimization I

15:15 - 16:45, room: H 3005

Chair: Tamás Király
Matroid parity

15:15 - 16:45, room: H 3008

Chair: Jesus Antonio De Loera and Antoine Deza
Combinatorics and geometry of linear optimization II

15:15 - 16:45, room: H 3012

Chair: Dorit S. Hochbaum
LP relaxations

15:15 - 16:45, room: H 3013

Chair: Neil Olver and Jose Correa
Combinatorial optimization and equilibria for flows over time

15:15 - 16:45, room: H 3021

Chair: Andreas S. Schulz
New insights for old problems

 

Wednesday


10:30 - 12:00, room: H 3004

Chair: Gautier Stauffer and Volker Kaibel
Extended formulations in discrete optimization II

10:30 - 12:00, room: H 3005

Chair: Klaus Truemper
Algorithm for matrices and matroids

10:30 - 12:00, room: H 3008

Chair: Jesus Antonio De Loera and Antoine Deza
Combinatorics and geometry of linear optimization III

10:30 - 12:00, room: H 3012

Chair: Shunji Umetani
Heuristics I

10:30 - 12:00, room: H 3013

Chair: Chandra Chekuri
Network flows

10:30 - 12:00, room: H 3021

Chair: Peter Sanders
Routing for public transportation

13:15 - 14:45, room: H 3004

Chair: Volker Kaibel and Samuel Fiorini
Extended formulations in discrete optimization III

13:15 - 14:45, room: H 3005

Chair: Maurice Queyranne
Geometric combinatorial optimization

13:15 - 14:45, room: H 3008

Chair: Friedrich Eisenbrand
Combinatorics and geometry of linear optimization IV

13:15 - 14:45, room: H 3012

Chair: Abderrezak Mohamed Djadoun
Heuristics II

13:15 - 14:45, room: H 3013

Chair: Geir Dahl
Assignment problems

13:15 - 14:45, room: H 3021

Chair: Renato Werneck
Graph partitioning and clustering

15:15 - 16:45, room: H 3004

Chair: Alantha Newman
Knapsack and bin packing

15:15 - 16:45, room: H 3005

Chair: Jakub Marecek
Graph coloring

15:15 - 16:45, room: H 3008

Chair: Yury Kochetov
Competitive and multi-objective facility location

15:15 - 16:45, room: H 3012

Chair: Beyzanur Cayir
Heuristics III

15:15 - 16:45, room: H 3013

Chair: Shungo Koichi
Polyhedra in combinatorial optimization

15:15 - 16:45, room: H 3021

Chair: Andrew Goldberg
Routing in road networks

 

Thursday


10:30 - 12:00, room: H 3004

Chair: Jaroslav Nesetril and Martin Loebl
Optimization and enumeration

10:30 - 12:00, room: H 3005

Chair: Michael Juenger
Robust network design

10:30 - 12:00, room: H 3008

Chair: David S. Johnson
Resource placement in networks

10:30 - 12:00, room: H 3012

Chair: Réal André Carbonneau
Exact algorithms for hard problems

10:30 - 12:00, room: H 3013

Chair: Ralf Borndörfer
Combinatorial optimization in railways II

10:30 - 12:00, room: H 3021

Chair: Alantha Newman and Heiko Röglin
Smoothed analysis of algorithms

13:15 - 14:45, room: H 3004

Chair: Peter Recht
Cycles in graphs

13:15 - 14:45, room: H 3005

Chair: Antonio Mucherino and Nelson Maculan
Distance geometry and applications

13:15 - 14:45, room: H 3008

Chair: Satoru Fujishige
Discrete structures and algorithms II

13:15 - 14:45, room: H 3012

Chair: Laura Klein
Nonlinear combinatorial optimization

13:15 - 14:45, room: H 3013

Chair: Peter Gritzmann
Inverse problems

13:15 - 14:45, room: H 3021

Chair: Bo Chen
Combinatorial optimization under uncertainty

15:15 - 16:45, room: H 3004

Chair: Sándor P. Fekete and Alexander Kröller
Optimization methods for geometric problems

15:15 - 16:45, room: H 3005

Chair: Piotr Sankowski
Recent advances in matching algorithms

15:15 - 16:45, room: H 3008

Chair: Satoru Fujishige
Discrete structures and algorithms III

15:15 - 16:45, room: H 3012

Chair: Attila Bernáth
Arborescences

15:15 - 16:45, room: H 3013

Chair: Martin Skutella
Scheduling and network flows over time

 

Friday


10:30 - 12:00, room: H 3004

Chair: Guochuan Zhang
Approximation algorithms for hard problems

10:30 - 12:00, room: H 3005

Chair: Erwin Pesch
Combinatorial optimization in logistics

10:30 - 12:00, room: H 3008

Chair: Gautier Stauffer
Algorithms in claw-free graphs

10:30 - 12:00, room: H 3012

Chair: Claudia Snels
Cliques, stable sets, and perfect graphs

10:30 - 12:00, room: H 3013

Chair: Ralf Borndörfer
Extended formulations

13:15 - 14:45, room: H 3004

Chair: Annegret K. Wagler
Packing, covering and domination I

13:15 - 14:45, room: H 3005

Chair: Adam Nicholas Letchford
Nonlinear combinatorial optimisation problems I

13:15 - 14:45, room: H 3013

Chair: Jarosław Byrka
Facility location

15:15 - 16:45, room: H 3004

Chair: Annegret K. Wagler
Packing, covering and domination II

15:15 - 16:45, room: H 3005

Chair: Christoph Buchheim
Nonlinear combinatorial optimization problems II

15:15 - 16:45, room: H 3008

Chair: James Orlin and Laszlo Végh
Faster algorithms for network flow problems

15:15 - 16:45, room: H 3012

Chair: Anand Srivastav
Graph optimization problems in the streaming model

15:15 - 16:45, room: H 3013

Chair: Nicholas Harvey
Flows, cuts, and sparsifiers

Cluster: Complementarity & variational inequalities

Monday


10:30 - 12:00, room: MA 313

Chair: Jong-Shi Pang
Optimization and equilibrium models in energy systems

13:15 - 14:45, room: MA 041

Chair: Zhi-Quan (Tom) Luo
Game theoretic analysis and optimization for resource allocation in communication systems

13:15 - 14:45, room: MA 313

Chair: Christian Kanzow and Michael Ulbrich
Optimization and equilibrium problems I

15:15 - 16:45, room: MA 041

Chair: Shu Lu
Analysis and learning in variational inequalities

15:15 - 16:45, room: MA 313

Chair: Christian Kanzow and Michael Ulbrich
Optimization and equilibrium problems II

 

Tuesday


10:30 - 12:00, room: MA 041

Chair: Jiyuan Tao
Complementarity properties of linear transformations on Euclidean Jordan algebras

10:30 - 12:00, room: MA 313

Chair: Todd Munson
Matrix classes for linear complementarity problems

13:15 - 14:45, room: MA 313

Chair: Michael Hintermüller and Christian Meyer
MPECs in function space I

15:15 - 16:45, room: MA 041

Chair: Mihai Anitescu
Differential variational inequalities

15:15 - 16:45, room: MA 313

Chair: Christian Meyer and Michael Hintermüller
MPECs in function space II

 

Wednesday


10:30 - 12:00, room: MA 041

Chair: Samir Kumar Neogy
Complementarity modeling and its game theoretical applications

10:30 - 12:00, room: MA 313

Chair: Jein-Shan Chen
Advances in the theory of complementarity and related problems I

13:15 - 14:45, room: MA 313

Chair: Joachim Gwinner
Advances in the theory of complementarity and related problems II

15:15 - 16:45, room: MA 313

Chair: Wen Chen
Applications of complementarity

 

Thursday


10:30 - 12:00, room: MA 313

Chair: Jane Ye
Bilevel programs and MPECs

13:15 - 14:45, room: MA 313

Chair: Igor V. Konnov and Vyacheslav V. Kalashnikov
Iterative methods for variational inequalities

15:15 - 16:45, room: MA 313

Chair: Walter Morris
Algorithms for complementarity and related problems I

 

Friday


10:30 - 12:00, room: MA 313

Chair: Goran Lesaja
Algorithms for complementarity and related problems II

13:15 - 14:45, room: MA 313

Chair: Vinayak Shanbhag
Variational inequality problems: Analysis and computation

15:15 - 16:45, room: MA 313

Chair: Bingsheng He
Contraction methods for separable convex optimization in the frame of VIs

Cluster: Conic programming

Monday


10:30 - 12:00, room: H 2036

Chair: Gabor Pataki
Geometry and duality in convex programming

10:30 - 12:00, room: H 2038

Chair: Miguel F. Anjos
Applications of semidefinite optimization

13:15 - 14:45, room: H 2036

Chair: Yu Xia
Algorithms for matrix optimization problems

13:15 - 14:45, room: H 2038

Chair: Florian Jarre
Nonlinear semidefinite programs and copositive programs

15:15 - 16:45, room: H 2036

Chair: Tomohiko Mizutani
Semidefinite programming applications

15:15 - 16:45, room: H 2038

Chair: Defeng Sun
Matrix optimization

 

Tuesday


10:30 - 12:00, room: H 2036

Chair: Shunsuke Hayashi
Smoothing methods for symmetric cone complementarity problems

10:30 - 12:00, room: H 2038

Chair: Cristian Dobre
New advances in conic programming

13:15 - 14:45, room: H 2036

Chair: Javier Pena
Advances in convex optimization

13:15 - 14:45, room: H 2038

Chair: Etienne de Klerk
Applications of semidefinite programming

15:15 - 16:45, room: H 2036

Chair: Stephen A. Vavasis
First-derivative and interior methods in convex optimization

15:15 - 16:45, room: H 2038

Chair: Parikshit Shah
Conic and convex programming in statistics and signal processing I

 

Wednesday


10:30 - 12:00, room: H 2036

Chair: Miguel F. Anjos
New conic optimization approaches for max-cut and graph equipartition

10:30 - 12:00, room: H 2038

Chair: Venkat Chandrasekaran
Conic and convex programming in statistics and signal processing II

13:15 - 14:45, room: H 2036

Chair: Monique Laurent and Christoph Helmberg
Semidefinite programming and geometric representations of graphs

13:15 - 14:45, room: H 2038

Chair: Venkat Chandrasekaran
Conic and convex programming in statistics and signal processing III

15:15 - 16:45, room: H 2036

Chair: Stephen A. Vavasis
First-derivative methods in convex optimization

15:15 - 16:45, room: H 2038

Chair: Parikshit Shah
Conic and convex programming in statistics and signal processing IV

 

Thursday


10:30 - 12:00, room: H 2036

Chair: Tomonari Kitahara
Linear programming: Theory and algorithms

10:30 - 12:00, room: H 2038

Chair: Mirjam Dür
New results in copositive and semidefinite optimization

13:15 - 14:45, room: H 2036

Chair: Yuan Yuan
Conic relaxation approaches for scheduling and selection problems

13:15 - 14:45, room: H 2038

Chair: Bo Kyung Choi
Interior-point methods for conic programming

15:15 - 16:45, room: H 2036

Chair: Anthony Man-Cho So
Conic optimization and signal processing applications

15:15 - 16:45, room: H 2038

Chair: Hayato Waki and Masakazu Muramatsu
Recent developments of theory and applications in conic optimization I

 

Friday


10:30 - 12:00, room: H 2036

Chair: Lek-Heng Lim and Cordian Riener
Algebraic geometry and conic programming I

10:30 - 12:00, room: H 2038

Chair: Hayato Waki and Masakazu Muramatsu
Recent developments of theory and applications in conic optimization II

13:15 - 14:45, room: H 2036

Chair: Cordian Riener and Lek-Heng Lim
Algebraic geometry and conic programming, part II

13:15 - 14:45, room: H 2038

Chair: Jacek Gondzio
Warmstarting interior point methods

15:15 - 16:45, room: H 2036

Chair: Markus Schweighofer and Lek-Heng Lim
Algebraic geometry and conic programming III

15:15 - 16:45, room: H 2038

Chair: Etienne de Klerk
Algebraic symmetry in semidefinite programming

Cluster: Constraint programming

Monday


10:30 - 12:00, room: H 3003A

Chair: Petr Vilím
Constraint-based scheduling

13:15 - 14:45, room: H 3003A

Chair: Jean-Charles Régin and Michel Rueher
Improved representations for constraint programming

15:15 - 16:45, room: H 3003A

Chair: Narendra Jussien
Constraint programming standard and industrial applications

 

Tuesday


10:30 - 12:00, room: H 3003A

Chair: Louis-Martin Rousseau
Constraint programming for routing and scheduling

13:15 - 14:45, room: H 3003A

Chair: Chris Beck
CP hybrids for scheduling

15:15 - 16:45, room: H 3003A

Chair: Burak Gokgur
Constraint programming methodology

 

Wednesday


10:30 - 12:00, room: H 3003A

Chair: Mark G. Wallace
Modeling and reformulation

13:15 - 14:45, room: H 3003A

Chair: Narendra Jussien
Constraint solvers and implementations

15:15 - 16:45, room: H 3003A

Chair: Alan Holland
Computational sustainability

 

Thursday


10:30 - 12:00, room: H 3003A

Chair: Meinolf Sellmann
Instance-specific tuning, selection, and scheduling of solvers

Cluster: Derivative-free & simulation-based optimization

Tuesday


10:30 - 12:00, room: H 3503

Chair: Stefan Wild and Luís Nunes Vicente
Derivative-free optimization and constraints

13:15 - 14:45, room: H 3503

Chair: Stefan Wild and Luís Nunes Vicente
New techniques for optimization without derivatives

15:15 - 16:45, room: H 3503

Chair: Luís Nunes Vicente and Stefan Wild
Novel approaches in derivative-free optimization

 

Wednesday


10:30 - 12:00, room: H 3503

Chair: Luís Nunes Vicente and Stefan Wild
Exploiting structure in derivative-free optimization

13:15 - 14:45, room: H 3503

Chair: Luís Nunes Vicente and Stefan Wild
Derivative-free applications and parallelization

15:15 - 16:45, room: H 3503

Chair: Stefan Wild and Luís Nunes Vicente
Stochastic zero-order methods

 

Thursday


13:15 - 14:45, room: H 3003A

Chair: Luís Nunes Vicente and Stefan Wild
Addressing noise in derivative-free optimization

15:15 - 16:45, room: H 3003A

Chair: Luís Nunes Vicente and Stefan Wild
Recent progress in direct search methods

 

Friday


10:30 - 12:00, room: H 3003A

Chair: Stefan Wild and Luís Nunes Vicente
MINLP and constrained optimization without derivatives

13:15 - 14:45, room: H 3003A

Chair: Stefan Wild and Luís Nunes Vicente
Multiple objectives in derivative-free optimization

15:15 - 16:45, room: H 3003A

Chair: Luís Nunes Vicente and Stefan Wild
Novel applications of derivative-free and simulation-based optimization

Cluster: Finance & economics

Monday


10:30 - 12:00, room: H 3027

Chair: Giorgio Consigli
Applications of stochastic programming to finance and insurance

13:15 - 14:45, room: H 3027

Chair: Thomas F. Coleman
New developments in computational finance

15:15 - 16:45, room: H 3027

Chair: Walter Farkas
Risk management in finance and insurance

 

Tuesday


10:30 - 12:00, room: H 3027

Chair: John Birge
Portfolio optimization

13:15 - 14:45, room: H 3027

Chair: Yuying Li
Financial optimization

15:15 - 16:45, room: H 3027

Chair: Galina Vakulina
Applications and algorithms

 

Wednesday


10:30 - 12:00, room: H 3027

Chair: Florentina Paraschiv
Price dynamics in energy markets

13:15 - 14:45, room: H 3027

Chair: Wei Xu
Optimization methodologies in computational finance

15:15 - 16:45, room: H 3027

Chair: Dan Andrei Iancu and Nikos Trichakis
Management of portfolios and liabilities

 

Thursday


10:30 - 12:00, room: H 3027

Chair: Nikos Trichakis and Dan Andrei Iancu
Risk management in financial markets

13:15 - 14:45, room: H 3027

Chair: Kenneth Judd
Optimization and economic applications

15:15 - 16:45, room: H 3021

Chair: Eligius M.t. Hendrix
Modern portfolio optimization

15:15 - 16:45, room: H 3027

Chair: Janos Mayer
Applications in finance

 

Friday


10:30 - 12:00, room: H 3021

Chair: Marius Radulescu
Portfolio selection problems

10:30 - 12:00, room: H 3027

Chair: Yuichi Takano
Optimal control

13:15 - 14:45, room: H 3021

Chair: Apostolos Fertis and Victor Demiguel
Risk management under probability model misspecification

13:15 - 14:45, room: H 3027

Chair: Kenneth Judd
Generalized nash equilibrium problems

15:15 - 16:45, room: H 3021

Chair: Teemu Pennanen
Optimization in financial markets

15:15 - 16:45, room: H 3027

Chair: Marta Becker Villamil
Decision making

Cluster: Game theory

Monday


10:30 - 12:00, room: MA 043

Chair: Konstantinos Bimpikis
Games in networks

13:15 - 14:45, room: MA 043

Chair: Dario Bauso
Large games and networks: Control and approachability

15:15 - 16:45, room: MA 043

Chair: Rudolf Müller
Design of optimal mechanisms

 

Tuesday


10:30 - 12:00, room: MA 043

Chair: Ilan Lobel
Game-theoretic models in operations

13:15 - 14:45, room: MA 043

Chair: Tobias Harks
Coordination mechanisms for efficient equilibria

15:15 - 16:45, room: MA 043

Chair: Vijay V. Vazirani
New LCP-based market equilibrium algorithms

 

Wednesday


10:30 - 12:00, room: MA 005

Chair: Asu Ozdaglar
Games over networks

10:30 - 12:00, room: MA 043

Chair: Vikas Kumar Jain
Variational inequalities in games

13:15 - 14:45, room: MA 005

Chair: Berthold Vöcking
Polynomial-time algorithms for mechanism design

13:15 - 14:45, room: MA 043

Chair: Vangelis Markakis
Analysis of auction mechanisms

15:15 - 16:45, room: MA 005

Chair: Laurent Gourves
Network sharing and congestion

15:15 - 16:45, room: MA 043

Chair: Kazutoshi Ando
Solving cooperative games

 

Thursday


10:30 - 12:00, room: MA 005

Chair: Giorgos Christodoulou
Mechanisms for resource allocation problems

10:30 - 12:00, room: MA 043

Chair: Gabriel Weintraub and Santiago Balseiro
Mean-field approaches to large scale dynamic auctions and mechanisms

13:15 - 14:45, room: MA 005

Chair: Ioannis Caragiannis
Efficiency and optimization in games

13:15 - 14:45, room: MA 043

Chair: Tiru S. Arthanari
Game theory in supply chain management

15:15 - 16:45, room: MA 005

Chair: Daniel Granot
New models and solution concepts I

15:15 - 16:45, room: MA 043

Chair: Carola Winzen
Software piracy and mastermind

 

Friday


10:30 - 12:00, room: MA 005

Chair: Yin Chen
New models and solution concepts II

10:30 - 12:00, room: MA 043

Chair: Azarakhsh Malekian
Algorithmic game theory

13:15 - 14:45, room: MA 005

Chair: Nicolas Stier-Moses and Jose Correa
Competition on networks

13:15 - 14:45, room: MA 043

Chair: Max Klimm
Equilibria in congestion games

15:15 - 16:45, room: MA 005

Chair: Vinayak Shanbhag
Learning and computation for game-theoretic problems

15:15 - 16:45, room: MA 043

Chair: Marc Uetz
Analysis of equilibria in noncooperative games

Cluster: Global optimization

Monday


10:30 - 12:00, room: H 2053

Chair: Jiming Peng and Vikas Singh
Optimization models and methods for computer vision

13:15 - 14:45, room: H 2053

Chair: Oleg A. Prokopyev
Global optimization: Algorithms and applications

15:15 - 16:45, room: H 2053

Chair: Jeff Linderoth
Algorithms and relaxations for nonconvex optimization Problems

 

Tuesday


10:30 - 12:00, room: H 2053

Chair: Miguel F. Anjos
Convex optimization approaches to polynomial optimization problems

13:15 - 14:45, room: H 2053

Chair: Arnold Neumaier
Rigorous global optimization

15:15 - 16:45, room: H 2053

Chair: Leo Liberti
From quadratic through factorable to black-box global optimization

 

Wednesday


10:30 - 12:00, room: H 2053

Chair: Zelda Zabinsky
Optimal hybrid control theory approaches to global optimization

13:15 - 14:45, room: H 2053

Chair: Sergiy Butenko
Global optimization methods and applications

15:15 - 16:45, room: H 2053

Chair: Evrim Dalkiran
Nonconvex optimization: Theory and algorithms

 

Thursday


10:30 - 12:00, room: H 2053

Chair: Pál Burai
Advances in global optimization I

13:15 - 14:45, room: H 2053

Chair: Alireza Doagooei
Advances in global optimization II

15:15 - 16:45, room: H 2053

Chair: Duy Van Nguyen
Advances in global optimization III

 

Friday


10:30 - 12:00, room: H 0110

Chair: Jiming Peng
Recent advances in nonconvex quadratic programming with random data

13:15 - 14:45, room: H 0110

Chair: Ernesto G. Birgin
Algorithms and applications

13:15 - 14:45, room: H 2053

Chair: Zulfiya Ravilevna Gabidullina
Advances in global optimization V

15:15 - 16:45, room: H 0110

Chair: Oliver Stein
Structural aspects of global optimization

15:15 - 16:45, room: H 2053

Chair: Daniel Aloise
Advances in global optimization VI

Cluster: Implementations & software

Monday


10:30 - 12:00, room: H 1058

Chair: Katya Scheinberg
Testing environments for machine learning and compressed sensing

13:15 - 14:45, room: H 1058

Chair: Erling Dalgaard Andersen
Optimization tools for R

15:15 - 16:45, room: H 1058

Chair: Thorsten Koch
MILP software I

 

Tuesday


10:30 - 12:00, room: H 1058

Chair: Thorsten Koch
MILP software II

13:15 - 14:45, room: H 1058

Chair: Paul Shaw
Software for constraint programming

15:15 - 16:45, room: H 1058

Chair: Hande Benson and Robert Vanderbei
NLP and MINLP software

 

Wednesday


10:30 - 12:00, room: H 1058

Chair: Erling Dalgaard Andersen
Implementations of interior point methods for linear and conic optimization problems

13:15 - 14:45, room: H 0110

Chair: Daniel Steffy
Exact MIP/LP solvers

13:15 - 14:45, room: H 1058

Chair: Denis Ridzal
Software for PDE-constrained optimization

15:15 - 16:45, room: H 0110

Chair: Hans Mittelmann
Commercial mathematical programming solvers I

15:15 - 16:45, room: H 1058

Chair: Denis Ridzal
Software for large-scale optimization

 

Thursday


10:30 - 12:00, room: H 0110

Chair: Hans Mittelmann
Commercial mathematical programming solvers II

10:30 - 12:00, room: H 1058

Chair: Robert Fourer
Modeling languages and software I

13:15 - 14:45, room: H 1058

Chair: Robert Fourer
Modeling languages and software II

15:15 - 16:45, room: H 1058

Chair: Robert Fourer
Modeling languages and software III

 

Friday


10:30 - 12:00, room: H 1058

Chair: Theodore Ralphs
Open source software for modeling and optimization

13:15 - 14:45, room: H 1058

Chair: Christoph Helmberg
Conic linear programming

15:15 - 16:45, room: H 1058

Chair: Jeff Linderoth
Parallel optimization software

Cluster: Integer & mixed-integer programming

Monday


10:30 - 12:00, room: H 2013

Chair: Richard Lusby
Column generation and decomposition

10:30 - 12:00, room: H 2032

Chair: Timm Oertel
Integer programming algorithms I

10:30 - 12:00, room: MA 004

Chair: Shmuel Onn
Advances in integer programming

10:30 - 12:00, room: MA 042

Chair: Oktay Günlük
Recent progress in MIP

13:15 - 14:45, room: H 2013

Chair: Silvio Alexandre de Araujo
MILP formulations I

13:15 - 14:45, room: H 2032

Chair: Serigne Gueye
Integer programming algorithms II

13:15 - 14:45, room: MA 004

Chair: Daniel Bienstock
New methodologies for mixed-integer programming

13:15 - 14:45, room: MA 042

Chair: Ricardo Fukasawa
Computational integer programming

15:15 - 16:45, room: H 2013

Chair: Stefan Schmieder
MILP formulations II

15:15 - 16:45, room: H 2032

Chair: Andrea Lodi and Robert Weismantel
Trends in mixed integer programming I

15:15 - 16:45, room: MA 042

Chair: Angelo Sifaleras
Linear optimization

 

Tuesday


10:30 - 12:00, room: H 2013

Chair: Magnus Önnheim
MILP formulations III

10:30 - 12:00, room: H 2032

Chair: Andrea Lodi and Robert Weismantel
Trends in mixed integer programming II

10:30 - 12:00, room: MA 042

Chair: Dennis Egbers
Non-standard optimization methods

13:15 - 14:45, room: H 2013

Chair: Andrea Lodi
Advances in mixed integer programming

13:15 - 14:45, room: H 2032

Chair: Robert Weismantel and Andrea Lodi
Trends in mixed integer programming III

15:15 - 16:45, room: H 2013

Chair: Alexander Martin
Advances in mixed integer programming

15:15 - 16:45, room: H 2032

Chair: Andrea Lodi and Robert Weismantel
Trends in mixed integer programming V

15:15 - 16:45, room: H 2033

Chair: Wilbert Wilhelm
Location problems

 

Wednesday


10:30 - 12:00, room: H 2013

Chair: Andrea Raith
Scheduling I

10:30 - 12:00, room: H 2032

Chair: Robert Weismantel and Andrea Lodi
Trends in mixed integer programming IV

10:30 - 12:00, room: H 2033

Chair: Trivikram Dokka
Assignments and partitioning

13:15 - 14:45, room: H 2013

Chair: Mahmut Ali Gokce
Scheduling II

13:15 - 14:45, room: H 2032

Chair: Quentin Louveaux
Polyhedral theory

13:15 - 14:45, room: H 2033

Chair: Karen Aardal
Lattices and integer programming

15:15 - 16:45, room: H 2013

Chair: Rüdiger Stephan
Scheduling III

15:15 - 16:45, room: H 2032

Chair: Marco Lübbecke
Branch-and-price I: Generic solvers

15:15 - 16:45, room: H 2033

Chair: Justo Puerto
Some bridges between algebra and integer programming

 

Thursday


10:30 - 12:00, room: H 2013

Chair: Vinicius Leal do Forte
Polyhedral combinatorics

10:30 - 12:00, room: H 2032

Chair: Marco Lübbecke
Branch-and-price II: Column and row generation

10:30 - 12:00, room: H 2033

Chair: Andreas S. Schulz
New developments in integer programming

13:15 - 14:45, room: H 0104

Chair: Jeff Linderoth
Strong relaxations for stable set and lot sizing

13:15 - 14:45, room: H 2013

Chair: Stefan Wiesberg
Network analysis

13:15 - 14:45, room: H 2032

Chair: Marco Lübbecke
Branch-and-price III: New techniques

15:15 - 16:45, room: H 2013

Chair: Timo Berthold
Topology, clustering and separation

15:15 - 16:45, room: H 2032

Chair: Marco Lübbecke
Branch-and-price IV: Primal heuristics

15:15 - 16:45, room: H 2033

Chair: Marc E. Pfetsch
Mixed-integer linear and semidefinite programs

 

Friday


10:30 - 12:00, room: H 2013

Chair: Dolores Romero Morales
Integer programming in data mining

10:30 - 12:00, room: H 2032

Chair: Marco Antonio Boschetti
Matheuristics

10:30 - 12:00, room: H 2033

Chair: Jeff Linderoth
Integer programming approaches to job scheduling

13:15 - 14:45, room: H 2013

Chair: Jon Lee
Trends in integer programming

13:15 - 14:45, room: H 2032

Chair: Michael Joswig and Günter M. Ziegler
Integer points in polytopes I

13:15 - 14:45, room: H 2033

Chair: Jeff Linderoth
Cutting plane theory

15:15 - 16:45, room: H 2013

Chair: Volker Kaibel
Symmetry issues in integer programming

15:15 - 16:45, room: H 2032

Chair: Michael Joswig and Günter M. Ziegler
Integer points in polytopes II

15:15 - 16:45, room: H 2033

Chair: Joe Naoum-Sawaya
Decomposition methods and applications

Cluster: Life sciences & healthcare

Monday


10:30 - 12:00, room: H 2033

Chair: Alexander Schönhuth
Computational genomics

13:15 - 14:45, room: H 2033

Chair: Leo van Iersel
Evolution and phylogenetics

15:15 - 16:45, room: H 2033

Chair: Laurenz Göllmann
Therapy planning

 

Tuesday


10:30 - 12:00, room: H 2033

Chair: Rumen Andonov and Carlile Lavor
Bioinformatics and combinatorial optimization I

13:15 - 14:45, room: H 2033

Chair: Gunnar W. Klau
Bioinformatics and combinatorial optimization II

 

Wednesday


13:15 - 14:45, room: MA 376

Chair: Gunnar W. Klau and Alexander Schönhuth
(Next generation) sequences

15:15 - 16:45, room: MA 376

Chair: Edwin Romeijn
Radiation therapy treatment planning

 

Thursday


10:30 - 12:00, room: MA 376

Chair: Annegret K. Wagler
Life sciences and healthcare "à la Clermontoise"

13:15 - 14:45, room: MA 376

Chair: Sarah Kirchner
Scheduling, assignment and matching in healthcare

15:15 - 16:45, room: MA 376

Chair: Rujira Ouncharoen
Mathematical modeling of disease

 

Friday


10:30 - 12:00, room: MA 376

Chair: Alexandra Herzog
Model discrimination and experimental design

13:15 - 14:45, room: MA 376

Chair: Stefan Canzar
Cell biology

15:15 - 16:45, room: MA 376

Chair: Utz-Uwe Haus
Methods from discrete mathematics in systems biology

Cluster: Logistics, traffic, and transportation

Monday


10:30 - 12:00, room: H 0106

Chair: Sergio Garcia Quiles
Facility location and p-median problems

10:30 - 12:00, room: H 0111

Chair: Edwin Romeijn
Supply chain optimization

13:15 - 14:45, room: H 0106

Chair: Florian Dahms and Marco Lübbecke
Branch-and-price algorithms in transportation

13:15 - 14:45, room: H 0111

Chair: Vivek Farias
Advances in machine learning

15:15 - 16:45, room: H 0106

Chair: Paola Pellegrini
Applications in transportation problems

15:15 - 16:45, room: H 0111

Chair: Kwong Meng Teo
Network problems

 

Tuesday


10:30 - 12:00, room: H 0106

Chair: Paul Stursberg
Routing with time windows

10:30 - 12:00, room: H 0111

Chair: Harilaos Psaraftis
Green maritime transport logistics

13:15 - 14:45, room: H 0106

Chair: Julia Sender
Hub location problems

13:15 - 14:45, room: H 0111

Chair: Frieda Granot and Daniel Granot
Logistics and network optimization: New problems and new approaches

15:15 - 16:45, room: H 0106

Chair: Stefan Ropke
Exact approaches to routing problems

15:15 - 16:45, room: H 0111

Chair: Retsef Levi
Approximation algorithms for supply chain management and logistics optimization models

 

Wednesday


10:30 - 12:00, room: H 0106

Chair: Daniele Vigo
Vehicle routing and logistics optimization

10:30 - 12:00, room: H 0111

Chair: Pieter Audenaert
Stochastic routing

13:15 - 14:45, room: H 0104

Chair: Heiko Schilling
TomTom routing and traffic research: data, models and algorithms

13:15 - 14:45, room: H 0106

Chair: Pavithra Harsha
Math programming in supply chain applications

13:15 - 14:45, room: H 0111

Chair: Hamid Nazerzadeh
New algorithms for new pricing models

15:15 - 16:45, room: H 0106

Chair: Gary Froyland
Vehicle and crew planning

15:15 - 16:45, room: H 0111

Chair: Marie Schmidt
Public transportation

 

Thursday


10:30 - 12:00, room: H 0106

Chair: Ozlem Ergun and Luyi Gui
Analysis of decentralized network systems

13:15 - 14:45, room: H 0106

Chair: Olga Perederieieva
Traffic assignment

13:15 - 14:45, room: MA 042

Chair: Torsten Joachim Gellert
Synchronization and collision avoidance

15:15 - 16:45, room: H 0106

Chair: Arash Asadpour
Logistics and transportation

15:15 - 16:45, room: MA 042

Chair: Kaj Holmberg
Real-world applications

 

Friday


10:30 - 12:00, room: H 0106

Chair: Jörg Rambau and Martin Skutella
Optimizing robot welding cells

10:30 - 12:00, room: MA 042

Chair: Stephen John Maher
Disruption management

13:15 - 14:45, room: H 0106

Chair: Paat Rusmevichientong
Revenue management applications

13:15 - 14:45, room: MA 042

Chair: Julia Funke
Optimization in logistics

15:15 - 16:45, room: H 0106

Chair: Takayuki Shiina
Inventory routing

15:15 - 16:45, room: MA 042

Chair: Yehua Wei
Applications of supply chain

Cluster: Mixed-integer nonlinear programming

Monday


10:30 - 12:00, room: MA 005

Chair: Ignacio E. Grossmann
Global mixed-integer nonlinear optimization I

13:15 - 14:45, room: MA 005

Chair: Ignacio E. Grossmann
Global mixed-integer nonlinear optimization II

15:15 - 16:45, room: MA 005

Chair: Stefan Vigerske
Tight relaxations

 

Tuesday


10:30 - 12:00, room: MA 005

Chair: Leo Liberti and Pietro Belotti
Efficient solvers for mixed integer nonlinear optimization problems

13:15 - 14:45, room: MA 005

Chair: Sarah Drewes
Advances in MINLP

15:15 - 16:45, room: MA 005

Chair: Jeff Linderoth
Convex relaxations for nonconvex optimization problems

 

Wednesday


10:30 - 12:00, room: MA 042

Chair: Anita Schöbel
Topics in mixed-integer nonlinear programming I

13:15 - 14:45, room: MA 041

Chair: Noam Goldberg
Structured MINLP and applications

13:15 - 14:45, room: MA 042

Chair: Michael Engelhart
Topics in mixed-integer nonlinear programming II

15:15 - 16:45, room: MA 041

Chair: Jeff Linderoth
Quadratic integer programming

15:15 - 16:45, room: MA 042

Chair: Duan Li
Topics in mixed-integer nonlinear programming III

 

Thursday


10:30 - 12:00, room: MA 041

Chair: Jeff Linderoth
Techniques for convex MINLPs

10:30 - 12:00, room: MA 042

Chair: Giacomo Nannicini
MINLP theory and algorithms

13:15 - 14:45, room: MA 041

Chair: Adam Nicholas Letchford and Samuel Burer
Convex approaches for quadratic integer programs

15:15 - 16:45, room: MA 001

Chair: Jon Lee
Mixed-integer nonlinear programming

 

Friday


10:30 - 12:00, room: MA 041

Chair: Rüdiger Schultz
Applications of MINLP I

13:15 - 14:45, room: MA 041

Chair: Rüdiger Schultz
Applications of MINLP II

15:15 - 16:45, room: MA 041

Chair: Leo Liberti
Modelling, reformulation and solution of MINLPs

Cluster: Multi-objective optimization

Monday


10:30 - 12:00, room: H 1029

Chair: Matthias Ehrgott
Linear and integer multiobjective optimization

13:15 - 14:45, room: H 1029

Chair: Luís Paquete
Efficient set representations

15:15 - 16:45, room: H 1029

Chair: Emilio Carrizosa
Multi-objective optimization

 

Tuesday


10:30 - 12:00, room: H 1029

Chair: Nasrabadi Nasim
Multiobjective optimization II

13:15 - 14:45, room: H 1029

Chair: Kaisa Miettinen
Interactive multiobjective optimization

15:15 - 16:45, room: H 1029

Chair: Gennady Zabudsky
Applications of multiobjective optimization

 

Wednesday


10:30 - 12:00, room: H 1029

Chair: Henri Bonnel
Vector optimization: Post pareto analysis

13:15 - 14:45, room: H 1029

Chair: Ingrida Steponavice
Nonlinear multiobjective optimization

15:15 - 16:45, room: H 1029

Chair: Andreas Löhne
Applications of vector and set optimization

 

Thursday


10:30 - 12:00, room: H 1029

Chair: César Gutiérrez and Vicente Novo
Vector optimization

15:15 - 16:45, room: H 1029

Chair: Gabriele Eichfelder
Preference structures in multi-objective optimization

 

Friday


10:30 - 12:00, room: H 1029

Chair: Frank Heyde
Bilevel optimization and risk management

13:15 - 14:45, room: H 1029

Chair: Carlos Abad
Portfolio selection

15:15 - 16:45, room: H 1029

Chair: Akhtar A. Khan
Optimality conditions in multiobjective optimization

Cluster: Nonlinear programming

Monday


10:30 - 12:00, room: H 0107

Chair: Jean-Pierre Dussault
Methods for nonlinear optimization I

10:30 - 12:00, room: H 0110

Chair: Frank E. Curtis and Daniel Robinson
Nonlinear optimization I

10:30 - 12:00, room: H 0112

Chair: Dennis Janka
Algorithms for optimal control I

13:15 - 14:45, room: H 0107

Chair: Csizmadia Zsolt
Methods for nonlinear optimization II

13:15 - 14:45, room: H 0110

Chair: Frank E. Curtis and Daniel Robinson
Nonlinear optimization II

13:15 - 14:45, room: H 0112

Chair: Shuzhong Zhang
Structures, complexities, and eigenvalues of tensor forms and polynomial functions

15:15 - 16:45, room: H 0107

Chair: Masoud Ahookhosh
Methods for nonlinear optimization III

15:15 - 16:45, room: H 0110

Chair: Frank E. Curtis and Daniel Robinson
Nonlinear optimization III

15:15 - 16:45, room: H 0112

Chair: Roummel Marcia
Unconstrained optimization I

 

Tuesday


10:30 - 12:00, room: H 0107

Chair: Hans-Bernd Dürr
Methods for nonlinear optimization IV

10:30 - 12:00, room: H 0110

Chair: Frank E. Curtis and Daniel Robinson
Nonlinear optimization IV

10:30 - 12:00, room: H 0112

Chair: Victor M. Zavala and Sebastian Sager
Real-time optimization I

13:15 - 14:45, room: H 0107

Chair: Marco Rozgic
Methods for nonlinear optimization V

13:15 - 14:45, room: H 0110

Chair: Frank E. Curtis and Daniel Robinson
Nonlinear optimization V

13:15 - 14:45, room: H 0112

Chair: Victor M. Zavala and Sebastian Sager
Real-time optimization II

15:15 - 16:45, room: H 0107

Chair: Mouna Ali Hassan
Interior-point methods

15:15 - 16:45, room: H 0110

Chair: Andrew R. Conn
Recent advances in nonlinear optimization

15:15 - 16:45, room: H 0112

Chair: Victor M. Zavala and Sebastian Sager
Real-time optimization III

 

Wednesday


10:30 - 12:00, room: H 0107

Chair: Jacek Gondzio
Regularization techniques in optimization I

10:30 - 12:00, room: H 0110

Chair: Henry Wolkowicz and Ting Kei Pong
Trust-region methods and nonlinear programming

10:30 - 12:00, room: H 0112

Chair: Shuzhong Zhang
Solution methods for matrix, polynomial, and tensor optimization

13:15 - 14:45, room: H 0107

Chair: Jacek Gondzio
Regularization techniques in optimization II

13:15 - 14:45, room: H 0112

Chair: Marc C. Steinbach
Applications of optimization I

15:15 - 16:45, room: H 0107

Chair: José Mario Martínez
Line-search strategies

15:15 - 16:45, room: H 0112

Chair: Alina Fedossova
Applications of optimization II

 

Thursday


10:30 - 12:00, room: H 0107

Chair: Dominique Orban
Linear algebra for optimization

10:30 - 12:00, room: H 0112

Chair: Ganesh Perumal
Convex nonlinear optimization I

13:15 - 14:45, room: H 0107

Chair: Ya-xiang Yuan
Algorithms and applications I

13:15 - 14:45, room: H 0110

Chair: Luiz-Rafael Santos
Interior-point methods for linear programming

13:15 - 14:45, room: H 0112

Chair: Ibraheem Alolyan
Semidefinite and DC programming

15:15 - 16:45, room: H 0107

Chair: Ya-xiang Yuan
Algorithms and applications II

15:15 - 16:45, room: H 0110

Chair: Jiawang Nie
Polynomial optimization and semidefinite programming

15:15 - 16:45, room: H 0112

Chair: Michal Kocvara
Nonlinear multilevel and domain decomposition methods in optimization

 

Friday


10:30 - 12:00, room: H 0107

Chair: José Mario Martínez
Optimality conditions and constraint qualifications

10:30 - 12:00, room: H 0112

Chair: Jianming Shi
Complexity issues in optimization

13:15 - 14:45, room: H 0107

Chair: Diethard Klatte
Stability and solution methods

13:15 - 14:45, room: H 0112

Chair: Feyzullah Ahmetoğlu
Optimality conditions I

13:15 - 14:45, room: MA 004

Chair: William Hager
Fast gradient methods for nonlinear optimization and applications I

15:15 - 16:45, room: H 0107

Chair: Oleg Burdakov
Decomposition and relaxation methods

15:15 - 16:45, room: H 0112

Chair: Alexander Strekalovskiy
Optimality conditions II

15:15 - 16:45, room: MA 004

Chair: William Hager
Fast gradient methods for nonlinear optimization and applications II

Cluster: Nonsmooth optimization

Monday


10:30 - 12:00, room: H 1012

Chair: Alain Pietrus
Iterative methods for variational analysis

13:15 - 14:45, room: H 1012

Chair: Juan Peypouquet
Constrained variational inequalities: Approximation and numerical resolution

15:15 - 16:45, room: H 1012

Chair: Gabriel Peyré
Nonsmooth optimization in imaging sciences I

 

Tuesday


10:30 - 12:00, room: H 1012

Chair: Dirk Lorenz
Nonsmooth optimization in imaging sciences II

13:15 - 14:45, room: H 1012

Chair: Alain Pietrus
Nonsmooth optimization methods

15:15 - 16:45, room: H 1012

Chair: Anatoli Juditsky
Large-scale structured optimization

 

Wednesday


10:30 - 12:00, room: H 1012

Chair: Marc Teboulle
Recent advances in optimization methods

13:15 - 14:45, room: H 1012

Chair: Amirhossein Sadoghi
Applications of nonsmooth optimization

15:15 - 16:45, room: H 1012

Chair: Nina Ovcharova and Julian Revalski
Variational methods in optimization

 

Thursday


10:30 - 12:00, room: H 1012

Chair: Waltraud Huyer
Nonsmooth optimization theory

13:15 - 14:45, room: H 1012

Chair: Hasnaa Zidani
Policy iteration algorithms and some applications

15:15 - 16:45, room: H 1012

Chair: Robert Mifflin
Algorithms for nonsmooth optimization

 

Friday


10:30 - 12:00, room: H 1012

Chair: Jean-Louis Goffin
Topics in nonsmooth nonconvex optimization

13:15 - 14:45, room: H 1012

Chair: Dominikus Noll
Nonsmooth optimization and applications

Cluster: Optimization in energy systems

Monday


10:30 - 12:00, room: MA 549

Chair: Raphael Martins Chabar and Luiz Augusto Barroso
Optimization models to manage risk and uncertainty in power systems operations

10:30 - 12:00, room: MA 550

Chair: Tim Schulze
Unit commitment and inventory problems

13:15 - 14:45, room: MA 549

Chair: Jon Lee
Optimization in energy systems

13:15 - 14:45, room: MA 550

Chair: Maicon Coelho Evaldt
Network operation under failures and losses

15:15 - 16:45, room: MA 549

Chair: Rodrigo Moreno and Luiz Augusto Barroso
Optimisation models for renewables integration

15:15 - 16:45, room: MA 550

Chair: Raimund M. Kovacevic
Stochastic optimization for electricity production and trading

 

Tuesday


10:30 - 12:00, room: MA 549

Chair: Andy Philpott
Multi-stage stochastic programming models for electricity systems

10:30 - 12:00, room: MA 550

Chair: Antonio Frangioni
Nonlinear and combinatorial aspects in energy optimization

13:15 - 14:45, room: MA 549

Chair: Suvrajeet Sen
Stochastic programming applications in energy systems

13:15 - 14:45, room: MA 550

Chair: Michel Gendreau
Stochastic programming models for electricity generation planning

15:15 - 16:45, room: MA 549

Chair: Arvind Raghunathan and Victor M. Zavala
Optimization for power grids

15:15 - 16:45, room: MA 550

Chair: Marc C. Steinbach
Mathematical optimization for mid-term operation planning in gas networks

 

Wednesday


10:30 - 12:00, room: MA 549

Chair: Rene Aid
Games, energy and investment

10:30 - 12:00, room: MA 550

Chair: Bruno Flach and Luiz Augusto Barroso
Optimization in the oil & natural gas industry

13:15 - 14:45, room: MA 549

Chair: Wim van Ackooij
Robust aspects of optimization in energy management

13:15 - 14:45, room: MA 550

Chair: Sara Lumbreras
Stochastic optimization applied to power systems

15:15 - 16:45, room: MA 549

Chair: Asgeir Tomasgard
Stochastic programming in energy

15:15 - 16:45, room: MA 549

Chair: Mette Bjørndal
Congestion management and pricing

15:15 - 16:45, room: MA 549

Chair: Asgeir Tomasgard
Stochastic programming in energy

15:15 - 16:45, room: MA 549

Chair: Mette Bjørndal
Congestion management and pricing

15:15 - 16:45, room: MA 549

Chair: Asgeir Tomasgard
Stochastic programming in energy

15:15 - 16:45, room: MA 549

Chair: Mette Bjørndal
Congestion management and pricing

 

Thursday


10:30 - 12:00, room: MA 549

Chair: Thorsten Koch
Capacity of gas transport networks

10:30 - 12:00, room: MA 550

Chair: Alexander Martin
Gas and electricity networks

13:15 - 14:45, room: MA 549

Chair: Guillaume Erbs
Optimization in the natural gas markets

13:15 - 14:45, room: MA 550

Chair: Mark Jennings
Bilevel programming and housing retrofit

15:15 - 16:45, room: MA 549

Chair: Andy Philpott
Equilibrium models for electricity markets

15:15 - 16:45, room: MA 550

Chair: Rüdiger Schultz
Gas transport in networks

 

Friday


10:30 - 12:00, room: MA 549

Chair: Deepak Kumar Bagchi
Power flow modelling and mechanism design

10:30 - 12:00, room: MA 550

Chair: Jean-Christophe Alais
Optimal control

13:15 - 14:45, room: MA 550

Chair: Roman Cada
Generation and expansion problems

13:15 - 14:45, room: MA 550

Chair: Daniel Ralph and Andreas Ehrenmann
Stochastic equilibria in energy markets I

13:15 - 14:45, room: MA 550

Chair: Roman Cada
Generation and expansion problems

13:15 - 14:45, room: MA 550

Chair: Daniel Ralph and Andreas Ehrenmann
Stochastic equilibria in energy markets I

13:15 - 14:45, room: MA 550

Chair: Roman Cada
Generation and expansion problems

15:15 - 16:45, room: MA 549

Chair: Daniel Ralph
Stochastic equilibria in energy markets II

15:15 - 16:45, room: MA 550

Chair: Daniel Huppmann
MPEC problems and market coupling

Cluster: PDE-constrained optimization & multi-level/multi-grid methods

Monday


10:30 - 12:00, room: MA 415

Chair: Michael Ulbrich
Applications of PDE-constrained optimization

13:15 - 14:45, room: MA 415

Chair: Lutz Lehmann
Iterative solution of PDE constrained optimization and subproblems

15:15 - 16:45, room: MA 415

Chair: Antoine Laurain
Numerical methods in shape and topology optimization

 

Tuesday


10:30 - 12:00, room: MA 415

Chair: Stefan Ulbrich
Adaptive methods in PDE constrained optimization

13:15 - 14:45, room: MA 415

Chair: Dietmar Hömberg
Optimization applications in industry I

15:15 - 16:45, room: MA 415

Chair: Dietmar Hömberg
Optimization applications in industry II

 

Wednesday


10:30 - 12:00, room: MA 415

Chair: Dietmar Hömberg
Optimization applications in industry III

13:15 - 14:45, room: MA 415

Chair: Dietmar Hömberg
Optimization applications in industry IV

15:15 - 16:45, room: MA 415

Chair: Dietmar Hömberg
Optimization applications in industry V

 

Thursday


10:30 - 12:00, room: H 0111

Chair: Anton Schiela
PDE optimization in medicine I

10:30 - 12:00, room: MA 415

Chair: Dietmar Hömberg
Optimization applications in industry VI

13:15 - 14:45, room: H 0111

Chair: Anton Schiela
PDE optimization in medicine II

13:15 - 14:45, room: MA 415

Chair: Michael Ulbrich
Theory and methods for PDE-constrained optimization problems with inequalities

15:15 - 16:45, room: H 0111

Chair: Andreas Griewank
Adjoint-based methods and algorithmic differentiation in large scale optimization

15:15 - 16:45, room: MA 415

Chair: Wotao Yin
Variational methods in image processing and compressed sensing

 

Friday


10:30 - 12:00, room: H 0111

Chair: Mohamed Abdul majeed Al Lawati
Optimal control of PDEs with advection terms

10:30 - 12:00, room: MA 415

Chair: Jane Ghiglieri
Reduced order model based optimization

13:15 - 14:45, room: H 0111

Chair: Caroline Löbhard
PDE-constrained optimization problems with non-smooth structures

13:15 - 14:45, room: MA 415

Chair: Robert Michael Lewis
Hierarchical methods for the design of nanoporous materials

15:15 - 16:45, room: H 0111

Chair: Roland Herzog
Preconditioning in PDE constrained optimization

15:15 - 16:45, room: MA 415

Chair: Volker H. Schulz
PDE constrained optimization with uncertain data

Cluster: Robust optimization

Monday


10:30 - 12:00, room: H 3503

Chair: Frank Pfeuffer
Extensions of robust optimization models

13:15 - 14:45, room: H 3503

Chair: Daniel Fleischman
Robust nonlinear optimization

15:15 - 16:45, room: H 3503

Chair: Mohammad Mehdi Nasrabadi
Extensions of robust optimization approaches

15:15 - 16:45, room: MA 004

Chair: Ebrahim Nasrabadi and Sebastian Stiller
Robust network optimization

 

Tuesday


10:30 - 12:00, room: MA 004

Chair: Vineet Goyal
Dynamic optimization and its applications

13:15 - 14:45, room: MA 004

Chair: Dick Den Hertog
Applications of robust optimization I

13:15 - 14:45, room: MA 042

Chair: Daniel Kuhn
Advances in robust optimization

15:15 - 16:45, room: MA 004

Chair: Allison Kelly O'Hair
Applications of robust optimization II

15:15 - 16:45, room: MA 042

Chair: Dick Den Hertog
Theory of robust optimization

 

Wednesday


10:30 - 12:00, room: MA 004

Chair: Aurelie Thiele
Applications of robust optimization III

13:15 - 14:45, room: MA 004

Chair: Pierre-Louis Lancelot Poirion
Applications of robust optimization IV

15:15 - 16:45, room: MA 004

Chair: Adrian Sichau
Applications of robust optimization V

 

Thursday


10:30 - 12:00, room: MA 004

Chair: Aharon Ben-Tal
Robust optimization, estimation and machine learninig

13:15 - 14:45, room: MA 004

Chair: Ulf Lorenz
Multistage robustness

15:15 - 16:45, room: MA 004

Chair: Karthik Natarajan
Regret with robustness: Models, algorithms and applications

 

Friday


10:30 - 12:00, room: MA 004

Chair: Nataly Youssef and Chaithanya Bandi
A robust optimization approach to stochastic analysis

Cluster: Sparse optimization & compressed sensing

Monday


10:30 - 12:00, room: H 1028

Chair: Benjamin Recht
New models and algorithms in sparse optimization

13:15 - 14:45, room: H 1028

Chair: Gitta Kutyniok
Sparse optimization and generalized sparsity models

15:15 - 16:45, room: H 1028

Chair: Michel Baes
Global rate guarantees in sparse optimization

 

Tuesday


10:30 - 12:00, room: H 1028

Chair: Mark Schmidt
Machine learning algorithms and implementations

13:15 - 14:45, room: H 1028

Chair: Peter Richtarik
Coordinate descent methods for huge-scale optimization

15:15 - 16:45, room: H 1028

Chair: Andreas Michael Tillmann
Algorithms for sparse optimization I

 

Wednesday


10:30 - 12:00, room: H 1028

Chair: Kimon Fountoulakis
Algorithms for sparse optimization II

13:15 - 14:45, room: H 1028

Chair: Shiqian Ma
Efficient first-order methods for sparse optimization and its applications

15:15 - 16:45, room: H 1028

Chair: John C. Duchi
Structured models in sparse optimization

 

Thursday


10:30 - 12:00, room: H 1028

Chair: Anatoli Juditsky
Computable bounds for sparse recovery

13:15 - 14:45, room: H 1028

Chair: Wotao Yin
Nonconvex sparse optimization

15:15 - 16:45, room: H 1028

Chair: Junfeng Yang
Variational signal processing -- algorithms and applications

 

Friday


10:30 - 12:00, room: H 1028

Chair: Prateek Jain
Greedy algorithms for sparse optimization

13:15 - 14:45, room: H 1028

Chair: Inderjit Dhillon
Structured matrix optimization

Cluster: Stochastic optimization

Monday


10:30 - 12:00, room: MA 141

Chair: David Brown
Advances in stochastic optimization

10:30 - 12:00, room: MA 144

Chair: Mihai Anitescu
Optimization of physical systems under uncertainty

10:30 - 12:00, room: MA 376

Chair: Fabian Bastin
Decisions policies and estimation techniques in a stochastic environment

13:15 - 14:45, room: MA 141

Chair: Ralf Lenz
Applications in natural resources

13:15 - 14:45, room: MA 144

Chair: Takashi Hasuike
Production, inventory and project management

13:15 - 14:45, room: MA 376

Chair: Maarten H. van der Vlerk
Stochastic mixed-integer programming

15:15 - 16:45, room: MA 141

Chair: Sumit M. Kunnumkal
Solution methods for constrained stochastic optimization

15:15 - 16:45, room: MA 144

Chair: Retsef Levi
Approximation algorithms for stochastic revenue management optimization

15:15 - 16:45, room: MA 376

Chair: Miguel Lejeune
Advances in probabilistically constrained optimization

 

Tuesday


10:30 - 12:00, room: MA 141

Chair: Andrzej Ruszczynski
Methods of risk-averse optimization

10:30 - 12:00, room: MA 144

Chair: Erick Delage
Recent advances in risk representation

10:30 - 12:00, room: MA 376

Chair: Laureano Fernando Escudero
Multistage stochastic mixed 0-1 optimization: Algorithms and applications

13:15 - 14:45, room: MA 141

Chair: Petr Lachout
Stochastic optimization - Confidence sets, stability, robustness

13:15 - 14:45, room: MA 144

Chair: Guzin Bayraksan
Topics in stochastic programming

13:15 - 14:45, room: MA 376

Chair: Jörg Rambau
Computational aspects of stochastic integer programming for large-scale and/or real-world problems

15:15 - 16:45, room: MA 141

Chair: Daniel Kuhn
Advances in stochastic programming

15:15 - 16:45, room: MA 144

Chair: Marcus Poggi
Nonlinear stochastic optimization

15:15 - 16:45, room: MA 376

Chair: Chaitanya Swamy
Approximation algorithms for stochastic combinatorial optimization

 

Wednesday


10:30 - 12:00, room: MA 141

Chair: Marc C. Steinbach
Algorithms for stochastic optimization and approximation

10:30 - 12:00, room: MA 144

Chair: Mariya Naumova
Scheduling, control and moment problems

10:30 - 12:00, room: MA 376

Chair: Evdokia Nikolova
Risk aversion in stochastic combinatorial optimization

13:15 - 14:45, room: MA 141

Chair: David Papp
Scenario generation in stochastic optimization

13:15 - 14:45, room: MA 144

Chair: Mihai Anitescu
Large-scale stochastic programming

15:15 - 16:45, room: MA 141

Chair: Yongpei Guan
Algorithms and applications for stochastic programming

15:15 - 16:45, room: MA 144

Chair: Olga Myndyuk
Network design, reliability, and PDE constraints

 

Thursday


10:30 - 12:00, room: MA 141

Chair: Constantine Caramanis
High dimensional statistics: Techniques from stochastic and robust optimization

10:30 - 12:00, room: MA 144

Chair: Vincent Guigues
Decomposition methods for multistage stochastic programs

13:15 - 14:45, room: MA 141

Chair: Rüdiger Schultz
Two-stage stochastic programming and beyond

13:15 - 14:45, room: MA 144

Chair: Alois Pichler
Large-scale and multi-stage stochastic optimization

15:15 - 16:45, room: MA 141

Chair: Marida Bertocchi
Measures of uncertainty

15:15 - 16:45, room: MA 144

Chair: Yongjia Song
Chance constrained stochastic optimization

 

Friday


10:30 - 12:00, room: MA 141

Chair: David Woodruff
Progressive hedging: Innovations and applications

10:30 - 12:00, room: MA 144

Chair: Nedialko Dimitrov
Stochastic network design and reliability

13:15 - 14:45, room: MA 141

Chair: Melvyn Sim and Jin Qi
Target oriented optimization under uncertainity

13:15 - 14:45, room: MA 144

Chair: Nikolaus Hansen
Stochastic algorithms

15:15 - 16:45, room: MA 141

Chair: Mihai Anitescu
Scenario generation in stochastic programming

15:15 - 16:45, room: MA 144

Chair: Rüdiger Schultz
PDE constrained stochastic optimization

Cluster: Telecommunications & networks

Monday


10:30 - 12:00, room: H 3002

Chair: Andreas Bley
Optical access networks

13:15 - 14:45, room: H 3002

Chair: André Berger
Wireless networks

15:15 - 16:45, room: H 3002

Chair: Brigitte Jaumard
Optimization of optical networks

 

Tuesday


10:30 - 12:00, room: H 3002

Chair: Clemens Thielen
Flow and path problems

13:15 - 14:45, room: H 3002

Chair: Ivana Ljubic
Tree problems

15:15 - 16:45, room: H 3002

Chair: Youngho Lee
Communication network design

 

Wednesday


10:30 - 12:00, room: H 3002

Chair: Bernard Fortz
Network flows and network design

13:15 - 14:45, room: H 3002

Chair: Markus Leitner
Length bounded trees

15:15 - 16:45, room: H 3002

Chair: Stefan Gollowitzer
Local access networks

 

Thursday


10:30 - 12:00, room: H 3002

Chair: Sven Oliver Krumke
Networks in production, logistics and transport

10:30 - 12:00, room: H 3503

Chair: Anders Nordby Gullhav
Allocation problems

13:15 - 14:45, room: H 3002

Chair: Sergiy Butenko
Network clustering

13:15 - 14:45, room: H 3503

Chair: Álvaro Junio Pereira Franco
Paths, trees and flows

15:15 - 16:45, room: H 3002

Chair: Ridha Ali Mahjoub
Network design

15:15 - 16:45, room: H 3503

Chair: Arie Koster
Robust communication networks

 

Friday


10:30 - 12:00, room: H 3002

Chair: Michal Pioro and Deep Medhi
Optimization modeling of communication networks

10:30 - 12:00, room: H 3503

Chair: Fabio D'Andreagiovanni
Robust and survivable network design

13:15 - 14:45, room: H 3002

Chair: Fabian Rodrigo Medel
Game theoretic concepts in telecommunications

13:15 - 14:45, room: H 3503

Chair: Olivier Fercoq
Markovian and randomized techniques for network optimization

15:15 - 16:45, room: H 3503

Chair: Christian Raack
Robust network design and applications

Cluster: Variational analysis

Monday


10:30 - 12:00, room: H 2035

Chair: Roland Herzog
Nonsmooth phenomena in optimal control

10:30 - 12:00, room: H 2051

Chair: Alfredo Noel Iusem
Equilibrium problems and related topics

13:15 - 14:45, room: H 2035

Chair: Sara Maria Grundel
Eigenvalue and semi-infinite optimization

13:15 - 14:45, room: H 2051

Chair: Alejandro Jofré
Variational analysis and economic equilibrium

15:15 - 16:45, room: H 2035

Chair: Xiaoqi Yang
Lower order exact penalty functions

15:15 - 16:45, room: H 2051

Chair: Nguyen Dong Yen
Some applications of variational analysis

 

Tuesday


10:30 - 12:00, room: H 2035

Chair: Andreas Griewank
Nonsmooth analysis via piecewise-linearization

10:30 - 12:00, room: H 2051

Chair: Genaro López and Chong Li
Variational inequalities and optimization problems on Riemannian manifolds

13:15 - 14:45, room: H 2035

Chair: Aram V. Arutyunov and Fernando Lobo Pereira
Control and optimization of impulsive systems I

13:15 - 14:45, room: H 2051

Chair: Constantin Zalinescu
Regularity and sensitivity in multicriteria optimization

15:15 - 16:45, room: H 2035

Chair: Dmitry Karamzin and Fernando Lobo Pereira
Control and optimization of impulsive systems II

15:15 - 16:45, room: H 2051

Chair: Héctor Ramírez
Recent advances on linear complementarity problems

 

Wednesday


10:30 - 12:00, room: H 2035

Chair: Russell Luke
Nonsmooth variational inequalities: Theory and algorithms

10:30 - 12:00, room: H 2051

Chair: Guoyin Li
Quadratic and polynomial optimization

13:15 - 14:45, room: H 2035

Chair: Stephen Michael Robinson
Structural properties in variational analysis

13:15 - 14:45, room: H 2051

Chair: Patrizia Daniele
Equilibrium problems: Formulations and methodologies

15:15 - 16:45, room: H 2035

Chair: Radek Cibulka
Nonsmooth analysis with applications in engineering

15:15 - 16:45, room: H 2051

Chair: Abderrahim Hantoute and Rafael Correa
Some stability aspects in optimization theory

 

Thursday


10:30 - 12:00, room: H 2035

Chair: Jan-J. Ruckmann
Structure and stability of optimization problems

10:30 - 12:00, room: H 2051

Chair: Akhtar A. Khan and Christian Clason
Optimization methods for nonsmooth inverse problems in PDEs

13:15 - 14:45, room: H 2035

Chair: Rene Henrion
Stability of constraint systems

13:15 - 14:45, room: H 2051

Chair: Mau Nam Nguyen
Variational analysis of optimal value functions and set-valued mappings with applications

13:15 - 14:45, room: MA 649

Chair: Elena Resmerita
Variational methods in inverse problems

15:15 - 16:45, room: H 2035

Chair: Andreas H. Hamel
Set-valued convex and quasiconvex duality

15:15 - 16:45, room: H 2051

Chair: Wilfredo Sosa
Semi-continuous programming

 

Friday


10:30 - 12:00, room: H 2035

Chair: Dmitriy Drusvyatskiy
Variational-analytic foundations of sensitivity analysis

10:30 - 12:00, room: H 2051

Chair: Vera Roshchina and Robert Baier
Generalized differentiation and applications

13:15 - 14:45, room: H 2035

Chair: Alexander Zaslavski
Optimization in infinite dimensional spaces

13:15 - 14:45, room: H 2051

Chair: Radu Ioan Bot
Duality in convex optimization

15:15 - 16:45, room: H 2051

Chair: Radu Ioan Bot
Monotone operators

 

Program -> Parallel Sessions -> Cluster List -> Detailsall clusters
Search include talks | sessions only
  The deal is that Indiana Loans Online online can save your time, nerves and make a solution of all your financial problems. There are also a lot of other privileges for return customers. Men buy Viagra Gold online not to wait till the lucky event happens but to enjoy each sex act because Viagra effect lasts up to 36 hours!